L7-60163 – Regionalni model mrež socialne infrastrukture za oskrbo starejših v skupnosti in institucijah, vključujoč planiranje človeških virov

Vodja projekta: izr. prof. dr. Eneja Drobež

Člani projektne skupine:

  • prof. dr. Marija Bogataj
  • prof. ddr. David Bogataj
  • Carmen Rajer
  • Aleš Bunderšek
  • Marta Kavšek
  • prof. dr. Samo Drobne
  • Barbara Trobec

 

Sodelujoče članice:

  • Alma Mater EUROPEA
  • Univerza v Ljubljani, Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo

Sofinancer: Fakulteta MEDIFAIS

 

Trajanje projekta: 1.5.2025 – 30.4.2028

Kratek opis projekta:

Optimizacije socialnih oskrbovalnih omrežij ob ustrezni izgradnji socialne infrastrukture v dolgotrajni oskrbi je pomembno področje socialne politike, načrtovanja in delovanja objektov in izvajalcev, predvsem zaradi staranja prebivalstva in vse večjega deleža starejših, ki potrebujejo pomoč pri osnovnih in podpornih dejavnosti vsakodnevnega življenja.

Temeljni trije cilje raziskave so:

  1. razviti modeli izvesti v času t (2024-2064) geografsko-gerontološke projekcije prebivalstva in potrebnih oskrbovalcev (model mnogoterih stanj)
  2. razviti metodo za dolgoročno optimalno prilagajanje zgrajenih objektov in oskrbovalne mreže ter danosti človeških virov spreminjajočim se prioritetam uporabnikov ob upoštevanju njihove digitalne pismenosti (dinamično ciljno programiranje na vrednosti GG projekcij).
  3. Poiskati metodo za vrednotenje razvitih digitalnih orodij v dolgotrajni oskrbi v odvisnosti od večkriterijskega programa izgradnje objektov in oskrbovalnih mrež dolgotrajne oskrbe.

Da bi zagotovili kakovostne in cenovno dostopne storitve dolgotrajne oskrbe po vsej Evropski uniji ter izboljšali položaj za oskrbovance in za ljudi, ki zanje skrbi jo, poklicno ali neformalno, Evropska komisija predstavlja Evropsko strategijo oskrbe. Sledeč tej strategiji bo projekt prispeval k evropski politiki oskrbe, razvoju raziskav o teritorialni neenakosti in logističnih potrebah oskrbi, ta raziskavam o potrebnem razvoju socialnih infrastrukturnih omrežij integriranih rešitev oskrbe, vključno z razvojem človeških virov, ter o pomenu digitalnih orodij in oskrbe na daljavo.

Projekt bo predstavil podroben model in izvedbo projekcij potreb LTC. Ugotovili bomo, kakšne mreže graditi v naslednjih 40 letih in kakšna naj bo struktura programov ter izobraževanje izvajalcev. Projekt bo podpiral predvsem projekcijo potreb in optimizacijo storitev ponudnikov oskrba na nacionalni in regionalni ravni Slovenije, kot sam model pa tudi držav članic EU za zagotavljanje oskrbe v mestih in podeželskih območjih prek planov ki sledijo iz geo-gerontološkega observatorija, vzpostavljenega v okviru Akcijskega načrta za podeželje 28.